wtorek, 24 września 2013

Ewolucja wózka cz.3: Historia wózka dziecięcego.
Historia wózka dziecięcego w obecnej postaci sięga pierwszej połowy XVIII w. Pierwsze egzemplarze miały być ciągnięte przez psy, kozy albo kucyki. Wózek dziecięcy był już obecny na dworze francuskim. Maria Antonina sprawiła wózek swojemu synowi Ludwikowi w 1785r.


Patent z 1889r.

Przełom 18 i 19 wieku służył zmianie konstrukcji dodaniu udogodnień w postaci rączki, parasolki.
Wózki zaczęły być coraz popularniejsze i powszechnie dostępne. Były wykonane z drewna lub wikliny z elementami mosiężnymi. Zaczęto też stosować skórę i tekstylia. W 1889 powstał wózek, gdzie można było obrócić gondolę. Wózek posiadał już składaną budkę.

1913r.
W latach 20-stych wózki były powszechnie używane, zaczęto je produkować z użyciem tworzyw sztucznych, miały kółka z oponami, większe budki, chromowane metalowe części.

20 IX 1930 - mała Alinka (dzięki uprzejmości JS)

Lata 50-te (dzięki uprzejmości Lajony)W latach 50tych wózki miały praktycznie wszystkie niemowlęta. W konstrukcji wózka liczyło się bezpieczeństwo dziecka i wygoda.


W 1965 wymyślono spacerówki – parasolki dla wygody w podróżowaniu z dziećmi. Wózki były lekkie wykonane z aluminium i tekstyliów. Ta konstrukcja jest popularna do dziś.

W latach 60-tych zastosowano pcv, łatwe w utrzymaniu czystości i chroniące przed deszczem.

Wózek z ok 1980r. Fot. Lajona
Od tamtych lat stworzono wiele ciekawych konstrukcji np. wózki dla biegaczy, wózki do prowadzenia przez mężczyzn, składane, obracane, podwójne, potrójne, wielofunkcyjne, rowerowe, podwójne dla dzieci w różnym wieku.

(dzięki uprzejmości Domelos)Coraz bardziej konstruktorzy skupiają się na bezpieczeństwie dzieci, co nie zawsze idzie w parze z estetyką i wygodą. Dlatego też obok nowoczesnych modeli nadal można kupić wózek taki, jakim jeździł książę Karol w 1948r.

Książę Karol , źródło: http://www.bbc.co.uk/
Wózek Silver Cross , źródło: http://www.johnlewis.com

Informacje i fotografie przedstawiłam dzięki stronom www:
http://www.prammuseum.com/
http://p-i-f.livejournal.com/716881.html

3 komentarze:

  1. Witam !!! Wszystkie pojazdy są SUPER !!!. Ale zaraz się rozpłaczę, dalej nie ma mojego mercedesa..... Pozdrawiam Janek !!!

    OdpowiedzUsuń
  2. Dzięki !!! No to kamień z serca mi spadł..... Pozdrawiam!!!!

    OdpowiedzUsuń