sobota, 28 września 2013

Dalie - początek

York & Lancaster
           

 Późne lato i jesień to czas dalii w naszym ogrodzie. Bardzo je lubię i uprawiam z pasją. Zaczęłam przed laty, kiedy dostałam od taty odmianę York&Lancaster - kulistą, wysoką, żywotną o biało - czerwonych kwiatach. 


Dokupywałam potem w sklepach ogrodniczych inne odmiany, ale nie potrafiłam przezimować karp. Przeważnie mi wysychały ze względu na zbyt wysoką temperaturę. Ale się nie poddawałam. Bardzo lubiłam te kwiaty, bo choć zakwitały późno, ale kwitły nieprzerwanie do października. Jest tyle typów i odmian tych kwiatów, że każdy może znaleźć swój ulubiony.

White Star
Preference

Swoją kolekcję powiększyłam dzięki Ryszardowi Hajko - działkowcowi z Poznania. On jako wielki pasjonat podzielił się ze mną wieloma odmianami ze swojej kolekcji. Kiedyś spotkała mnie miła niespodzianka w zaprzyjaźnionym sklepie ogrodniczym. Panie po sezonie rozdawały karpy za darmo, ale bez nazw i kapersów więc trzeba było brać jak leciało. Dostało mi się kilka odmian niskich uroczych odmian takich jak Lolo Love, Gamelan, Esther, Fascynation, Impresion Fantastico.

Kolejne lata to były zakupy, wymiana i dalsze powiększanie kolekcji.
Obecnie mam ok. 40 odmian. Może trochę więcej. Niewiele mam miejsca w słońcu, co mnie ogranicza.


Ozyrys
Dalie różnią się kolorem, wysokością, charakterem.  Dzielą się na na grupy: kaktusowe, półkaktusowe, jeleniorożne, dekoracyjne, chryzantemowe, pomponowe, kuliste, anemonowe, pojedyncze, kołnierzykowe, peoniowe, strzępiaste,  storczykowe, grzybieniaste i tzw. pozostałe. 
Crazy Love


W naszym klimacie nie zimują w gruncie. Trzeba je wykopać po pierwszych przymrozkach. Wykopane karpy się oczyszcza i przechowuje w chłodnym miejscu. Wysadza się je spowrotem pod koniec kwietnia. Trzeba zadbać o nawożenie i podlewanie. Najlepiej przed wysadzeniem do dołków nasypać sporo kompostu, to zazwyczaj wystarczy.
Jowey Linda


Dalie pochodzą z Ameryki południowej, gdzie jeszcze rosną w dzikiej formie. Można je spotkać w ogrodach całego świata. Na całym świecie powstają ich nowe odmiany. Ich twórcy pochodzą z obu Ameryk, Europy, Azji. Tym kwiatom dedykowane są międzynarodowe i lokalne wystawy, a ich miłośnicy zawiązują kluby i towarzystwa.

My Love

1 komentarz:

  1. Bardzo je lubię. Kiedyś bardzo mnie zdziwiło jak dowiedziałam się ile jest ich odmian :)
    Pięknie je pokazałaś :) Miłego weekendu życzę :)

    OdpowiedzUsuń