wtorek, 28 marca 2017

Śnieżycowy Jar

     Nad brzegami strumienia płynącego ku Warcie, w niezbyt gęstym lesie wśród buków i dębów właśnie teraz kwitnie dywan cudownych kwiatów. Śnieżyce wiosenne  upatrzyły sobie to miejsce i tworzą niezwykłe wiosenne widowisko. 
     Uwielbiam las wczesną wiosną, kiedy poszycie jest ubogie, bo trawy i byliny jeszcze pod ziemią,a pośród wyschniętych resztek letniej bujności wychodzą kwiaty wiosenne. Pierwszy raz widziałam śnieżyce w takiej ilości! W ostatnich dniach było chłodno więc przedłużył się okres ich kwitnienia i w pierwszy ciepły weekend tłumy ludzi przyjechały, by to podziwiać. My po przejściu przez sam jar, przeszliśmy się wzdłuż Warty, gdzie ludzi było niewiele. Tam kwitły też przylaszczki, podbiały i inne zwiastuny wiosny. Ptaki podśpiewywały, a słońce grzało...

Rezerwat Śnieżycowy Jar znajduje się w nadleśnictwie Łopuchówko w miejscowości Starczanowo koło Murowanej Gośliny. Niestety podczas kwitnienia rezerwat odwiedzają tysiące ludzi. Warto się wybrać w dzień powszedni, bo jest wtedy mało ludzi.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz