wtorek, 31 grudnia 2013

Za wolność Wielkopolski...

   W 95 rocznicę Powstania Wielkopolskiego chciałabym wspomnieć o Antonim Warteckim - powstańcu, bracie mojego dziadka. Urodził się 8 stycznia 1898r , zmarł 8 listopada 1979r. Dziadek Teodor był młodszy od niego 11 lat.

  Kiedy wybuchło Powstanie, Antoni poszedł ... Opowiadał potem swoje dzieje podczas rodzinnych spotkań. Niewiele z tego zostało w pamięci. Jego wnuk Jan wspomina, jak dziadek mówił, że ..."Jak szedłem do Powstania to Trudka Rozmiarek - Bekasiak i Janek Rozmiarek ( bliźnięta ) byli stare dwa tygodnie."

   Potem jeszcze był uczestnikiem wojny polsko - bolszewickiej 1920r. Nie znamy relacji z tamtego okresu, wiemy tylko, że w niej brał udział.   W Poznaniu do 1937 roku pracował u Cegielskiego. Niestety za bójkę z komunistami musiał opuścić Poznań i tak znalazł się w Sępólnie Krajeńskim, gdzie już pozostał.

Niewiele się zachowało jego fotografii. Jedna rodzinna z 1940r:


Waleria z Norbertem, Felicja, Seweryn i Antoni Warteccy

Oraz na zdjęciu ślubnym córki  z 1949:Krystyna, Julianna, Józef Krawczyk, Felicja z Edmundem,
Antoni i Waleria Warteccy

Zachowały się dyplomy świadczące o jego żołnierskich dziejach:
W uzupełnieniu do komentarza pod postem chciałabym dodać informację, że Antoni Wartecki pochowany jest na cmentarzu parafialnym w Sępólnie Krajeńskim.


4 komentarze:

 1. http://dobrunia.flog.pl/wpis/8205113/inscenizacja-uliczna-w-95-rocznice-powstania-wielkopolskiego--wielkopolanom-dedykuje-

  OdpowiedzUsuń
 2. A gdzie został pochowany Antoni Wartecki? Zmarł w Sępolnie, a grób?

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepraszam za ton poprzedniego komentarza, ale pisałam w nocy i dzisiaj widzę, że zabrakło kilku zdań wyjaśniających. Oto one:
  w spisie powstańców gminy swarzędzkiej jest Antoni Wartecki ur. 1898 w Wierzenicy. Biogram jest krótki, bo tyle było danych. Brakuje w nim miejsca pochówku, bo zmarł w Sępolnie. Stąd moje pytanie. Pozdr.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekuję za zainteresowanie - mogę się dowiedzieć. W jakim celu Pani pyta?

   Usuń