środa, 27 listopada 2013

Przechadzki po Poznaniu cz. 3 - Plac Wolności

Po tym, jak opustoszało centrum miasta i tu zrobiło się pustawo, choć to piękne miejsce. Otoczone zabytkowymi gmachami i kamienicami, pięknie odremontowane. Tylko co tu robić? Ławek mało, długi remont odstraszył i odzwyczaił od bycia tam. Piękna nowoczesna fontanna onieśmiela, czeka na upały, wtedy wreszcie ktoś podejdzie się pochlapać... Grajek nie stanie, bo ludzi mało, nie zarobi... Może tak fortepian postawić, albo orkiestrę - niech gra Straussa, może ktoś zatańczy. Dobrze, że chociaż wystawy są plenerowe, np tu o festiwalu w Jarocinie.
     To miejsce gdzie narodziło się Powstanie Wielkopolskie, gdzie przemawiał do Polaków Paderewski, gdzie powstańcy składali przysięgę, gdzie wcześniej zaborca postawił pomnik wdzięczności dla kaisera Fryderyka a Raczyński Bibliotekę. Czyli ważne dla nas miejsce...

Wystawa o historii festiwalu w Jarocinie

Widok na Plac - Arkadia

Nowa fontanna (akurat trwały prace konserwacyjne)

Ławka zbliżeniowa

Kawiarnia dla cyklistów

Hotel Rzymski - na dole Księgarnia Św. Wojciecha i bar Caritas

Pomnik Hygiei, W tyle paskudny zamek Gargamela - nie wiem po co go wybudowali.

Muzeum Narodowe

Bazar

Biblioteka Raczyńskich

Fragment wystawy o Jarocinie

Tablica pamiątkowa 

Widok na ul. Mielżyńskiego

Widok w drugą stronę (z wózkiem)

Arkadia (Empik, Sephora, CIM)

2 komentarze:

  1. Z przyjemnością pospacerowałam i obejrzałam Twoje piękne zdjęcia. Mam jedno pytanie. Pod jednym ze zdjęć napisałaś..."Pomnik Hygiei, W tyle paskudny zamek Gargamela - nie wiem po co go wybudowali", czy ten zamek faktycznie jest aż tak paskudny? Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest paskudny, nie pasuje. Mieszkałam 15 lat w okolicy. Co tydzień byłam na Górze Przemysła. Miało niezwykłą atmosferę. Ten zamek wszystko popsuł. Cały czas się zastanawiam po co go wybudowali? Czemu ma służyć? I chcą wyburzyć zabytkowy mur, żeby był dojazd do "zamku"! Kuriozalne! Ryczeć się chce!

    OdpowiedzUsuń