poniedziałek, 30 maja 2016

Maj w sercu i ogrodzie

    Wyczekiwałam go i tak się zawsze zachwycam ta świeżą zielenią, szaleństwem barw tulipanów i narcyzów, bzem, konwaliami! Ptasie śpiewy, zwłaszcza kosa i kapturki wprowadzają w błogość i tylko położyć się na hamaku, słuchać  i oglądać. Wychodzą dalie, hosty rozwijają liście, róże w pąkach, piwonie też... 
    Z galopem zaczynają chwasty: chwastnica, gwiazdnica i jasnota - tego już nie lubię! Ale jak sobie kucnę, to ręka sama rwie. W szklarni rosną pomidory, bazylia, ostre papryczki sałata i pory. Jestem ciekawa, co wyjdzie z porów, bo choć wsadziłam w myśl :"Wsadzę nitki w błoto, a wyrośnie złoto", to się uśmiałam z tych moich nitek. Na kompoście posadzone dynie - różne odmiany. Trzy dni temu rozkroiłam przedostatnią dynię z zeszłego roku. Bardzo dobrze się przechowała (Muscat de Provance). Pierwszy raz posiałam jarmuż, pamiętam jego smak z dzieciństwa, nie mogę się doczekać, aż spróbuję swojego. W skrzyneczkach czekają jeszcze na wysadzenie aksamitki i cynie. Udała mi się rozsada, bo co roku zjadają mi ślimaki, albo coś rosnąć nie chce. 
   Zrobiłam inwentaryzację host. Piękne są tej wiosny, choć kilka się uwsteczniło. Musiałam trochę poprzesadzać, bo pod bzem nowe nie chcą rosnąć, więc poszły tam leciwe prostaczki: undulata Erromena, siewka Sieboldiany i inne. Wyglądają, jakby było stworzone do tego miejsca!

    Maj się już kończy, będę tęsknić za następnym! Ale po drodze jeszcze kilka kolorowych miesięcy!

Parę zdjęć z majowego ogrodu:




























piątek, 13 maja 2016

Ogród Botaniczny w maju

    Poznański ogród botaniczny w ostatnich latach wypiękniał. Może dlatego, że ktoś z zapałem zaczął się nim opiekować, może dlatego, że odwiedzający poznaniacy i goście głośno wzdychali, że dawniej to tu było pięknie. Teraz widać, że odżywa. Stare nasadzenia są zadbane i opisane, nowe są przemyślane. Ciekawe są stare napisy sprzed lat, myślę, że pozostawione celowo historycznie, na pamiątkę. Widać kolejne rabaty "w budowie". Jeszcze trochę miejsc do obrobienia, jeszcze trochę do przemyślenia, ale wszystko idzie ku dobremu. Sklep ogrodniczy przy OB oferuje rośliny rosnące w ogrodzie. Mam nadzieję, że oferta będzie coraz bogatsza. Miło się spaceruje, trochę mało ławek, brakuje mi przejścia przy szkole i sklepie, które jest traktowane jako gospodarcze i nie można przejć bezpośrednio do sklepu. 
     A w maju tam pięknie. Ptaki śpiewają i zalecają się! Miłe dla ucha!
1-3 maj to czas majówki - kiermaszu i imprez towarzyszących: koncertów, prezentacji i ćwiczeń Tai-chi. Jest też od rana wycieczka ornitologiczna. Spotykam się tam z moimi forumowymi koleżankami ogrodowymi. Szperamy w straganach, spacerujemy, robimy zdjęcia. To inauguracja sezonu i spotkań, zresztą bardzo miła. Byłyśmy z siostrą od rana do popołudnia. Zrobiłyśmy zakupy, pospacerowałyśmy i zjadłyśmy pyszne gofry!









środa, 4 maja 2016

Ujście Warty wiosną 2016

     Nigdy nie byliśmy w Słońsku w kwietniu. Aż do teraz. I żałuję, że teraz to był pierwszy raz! Przede wszystkim po raz pierwszy widzieliśmy bataliony w szacie godowej żerujące i latające stadami. Łęczaki w sporej liczbie żerowały na obrzeżach rozlewisk. Obserwowaliśmy inne, dotychczas przez nas nie widziane brodzące. Drobiazg wyśpiewywał w zaroślach. Pogoda przedziwna. Wiatr gnał chmury, zimno, ale chwilami słonecznie, chwilami kompletnie ciemno. Drugiego dnia pobytu posiedzieliśmy w czatowni na końcu Betonki. Strasznie zmarzliśmy, przez szpary wiało strasznie, padał śnieg i deszcz. Ale był to dzień obserwacji 3 nowych gatunków: brodźca śniadego,  krwawodzioba i szczudlaka. Cały czas defilowała przed nami sieweczka rzeczna. Może brzydka pogoda i brak ludzi: turystów, wędkarzy sprawiła, że mieliśmy szczęście do obserwacji. 

Sieweczka rzeczna

Sieweczka rzeczna

Łęczak

Bataliony

Bataliony

Bataliony

Szczudlak

Szczudlak

Kwokacz

Brodziec śniady

Brodziec śniady

Łęczak

Krajobraz ujścia Warty

Rozlewisko i łabędzie, w roli głównej łabędź czarny

Łęczaki

Łabędź niemy, w tle bataliony

Gęgawy

Krętogłów

Strzyżyk

Kapturka, samica

Lis

Żurawie

Czapla siwa